E-detailing

Aby wziąć udział w konkursie zarejestruj się.

Konkurs „E-detailing 4” zakończył się. Kolejna edycja już wkrótce. Sprawdź listę zwycięzców.
Pamiętaj! System zapamięta pierwszą udzieloną przez Ciebie odpowiedź.
Prosimy o przemyślane decyzje.

1. Jaką dawkę adrenaliny podaje się u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg w przebiegu ostrej reakcji alergicznej:




2. W jaki sposób podaje się Adrenalinę WZF u dzieci? Zaznacz właściwą odpowiedź:




3. Dokończ zdanie. Reakcja anafilaktyczna u dzieci…




4. U 6-letniego dziecka po ekspozycji na znany alergen wystąpił spadek ciśnienia krwi , może to świadczyć o wystąpieniu anafilaksji. Za wystąpieniem anafilaksji będzie świadczył spadek ciśnienia krwi:





5. Dawka Adrenaliny WZF odpowiednia do podania przez opiekunów dziecku o masie poniżej 30 kg to:




Adrenalinę podaje się w dawce od 0,005 mg/kg mc. do 0,01 mg/kg mc., jednak w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie większej dawki. Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg: zazwyczaj stosuje się 300 mikrogramów. Dzieci o masie ciała poniżej 30 kg a powyżej 15 kg zazwyczaj stosuje się 150 mikrogramów. W niektórych przypadkach pojedyncza dawka adrenaliny może być niewystarczająca do całkowitego odwrócenia skutków ostrej reakcji alergicznej. U tych pacjentów wstrzyknięcie dodatkowej dawki może być wykonane po 10-15 minutach.

Opracowanie: dr n. med. Marzena Justyna Mierzejewska

W pierwszej pomocy w anafilaksji Adrenalina WZF zawsze jest podawana domięśniowo, dostęp dożylny zarezerwowany jest dla anestezjologa. Droga doszpikowa może być konieczna do stosowania płynów.

Opracowanie: dr n. med. Marzena Justyna Mierzejewska

Problem diagnostyczny w anafilaksji u dzieci polega na:
  • trudnościach komunikacyjnych z dzieckiem
  • częstszym występowaniu objawów, które należą do obrazu klinicznego innych chorób u dzieci i nie są charakterystyczne dla przebiegu anafilaksji u dorosłych.

Na podstawie:
Simons FE. Ardusso LRF. Bilo MB. World Allergy Organisation Guidelines for the Assesment and Management of Anaphylaxis. J Allergy Clin Immunol 2011;127:593e1-22
Simons FE. Ardusso LRF. Bilo MB. 2012 Update: World Allergy Organisation Guidelines for the Assesment and Management of Anaphylaxis. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2012;12:389-99

Opracowanie: dr n. med. Marzena Justyna Mierzejewska

W przypadku ekspozycji na znany alergen każde obniżenie ciśnienia tętniczego o 30 % normy osobniczej wskazuje na wysokie ryzyko anafilaksji. Dla dziecka 6-letniego istotny spadek ciśnienia tętniczego to 70 mmHg + 2 x wiek. Ta zasada dotyczy wszystkich dzieci w wieku od 2 do 10 lat. U młodszych dzieci wspomnianą granicę stanowi 70 mmHg a u starszych - 90 mmHg.

Opracowanie: dr n. med. Marzena Justyna Mierzejewska

Konstrukcja ampułko-strzykawki uniemożliwia podanie dawki mniejszej niż 300 mikrogramów i dlatego dawki mniejsze mogą być stosowane jedynie w sytuacjach zagrażających życiu i pod kontrolą lekarza.

Opracowanie: dr n. med. Marzena Justyna Mierzejewska

1
2
3
4
5

Nagrody

książka
„Interna Szczeklika”
pod redakcją dr. n. med. Piotra Gajewskiego

opis produktu

Adrenalina – wskazania do stosowania:
Leczenie doraźne w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny, jak również w przypadku anafilaksji samoistnej.
czytaj więcej