OdetchnijSpokojnie.pl

Alergia i jesień

Jesień to piękne kolory, spadające liście i długie wieczory przy herbacie. Dla alergików to także okres szczególnej ostrożności i zaangażowania w walkę z chorobą. Czy da się jej skutecznie przeciwdziałać? Można! Życie z alergią może być fajne.

W Polsce sezon pylenia roślin zaczyna się pod koniec stycznia i trwa do końca września. Tak brzmi teoria, jednak jesienią alergie również się rozwijają. Oprócz pyłków roślin, których natężenie zmniejsza się w okresie jesienno-zimowym, w powietrzu znajdują się zarodniki grzybów pleśniowych. One również wykazują działanie alergenne. Nasilenie objawów alergicznych zależy od stężenia alergenu, a na to wpływ ma wiele czynników, wśród których możemy wyróżnić: czynniki atmosferyczne (opady, temperaturę), położenie geograficzne (nad morzem pylenie jest mniejsze), a także miejsce zamieszkania (mieszkańcy dużych miast są bardziej narażeni na alergie).

Istnieją dwie podstawowe metody leczenia alergii – przyczynowa i objawowa. Ta pierwsza jest szczególnie użyteczna przy leczeniu alergii pokarmowych, gdyż polega ona na odstawieniu alergenu, a więc np. mleka czy jajek. W przypadku alergii na pyłki czy roztocza taka metoda nie jest jednak możliwa do zastosowania. Wtedy trzeba postawić na immunoterapię, czyli zmniejszanie objawów choroby za pomocą szczepionek.

Ważne jest przestrzeganie prostych zasad, np. chorzy uczuleni na pyłki nie powinni spać przy otwartych oknach. Trzeba często odkurzać i dbać o higienę. Na długie spacery najlepiej wybierać się po deszczu – wtedy powietrze jest oczyszczone z alergenów. Inna kwestia to alergia pokarmowa, która występuje głównie u dzieci. Należy stosować przy niej dietę eliminacyjną, czyli po prostu zaprzestać jedzenia uczulających produktów. Dodatkowo należy uważać na alergie krzyżowe, które mogą się pojawić właśnie jesienią. Reakcja krzyżowa występuję wówczas, gdy reakcję alergiczną wywołał inny alergen inny niż ten, który pierwotnie wywołuje uczulenie.

Alergia to złożona choroba, na którą nie ma standardowej recepty. Uniwersalną zasadą powinno być udanie się na wizytę do lekarza i pozostawanie pod jego opieką – aby życie było naprawdę udane.

Autor: dr Marzena Gajewska