-
Jak stosować leki w aerozolu donosowo?
Przygotuj lek zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na ulotce dołączonej do leku.
Sprawdź, czy twój nos jest drożny.
Jeśli do nosa nie przedostaje się wdychane powietrze, również lek
(w aerozolu) nie będzie prawidłowo penetrował do wnętrza nosa.Oczyść jamy nosa poprzez delikatne wydmuchanie, a jeśli w jamach nosa jest zaschnięta lub gęsta wydzielina, przepłucz nos roztworem soli fizjologicznej (0,9% NaCl).
Lek musi mieć kontakt z błoną śluzową nosa. Jeśli jest ona pokryta zaschniętą lub gęstą wydzieliną będzie to utrudniało penetrację leku do błony śluzowej nosa i zmniejszy jego skuteczność. Odczekaj kilka minut pomiędzy przepłukaniem jam nosa a aplikacją leku.Przed aplikacją leku należy energicznie wstrząsnąć pojemnikiem (5-10 sekund).
Jeżeli rozpoczynasz stosowanie nowego opakowania leku lub nie używałeś go przez 14 dni lub dłużej, należy przed użyciem leku nacisnąć 10-krotnie dozownik, kierując go z dala od twarzy, w celu uzyskania jednolitego rozpylenia. Przed kolejnym użyciem leku wystarczy energicznie wstrząsać lekiem.Trzymając głowę w naturalnej, pionowej pozycji umieść końcówkę dozownika leku w przedsionku nosa.
Unikaj zetknięcia z przegrodą nosa i ustaw dozownik lekko w bok, tak aby oś przechodząca przez dozownik skierowana była w kierunku wewnętrznego kąta oka. Przy takiej technice aplikacji unikamy ryzyka uszkodzenia błony śluzowej przegrody nosa i zwiększamy penetrację leku do wnętrza jam nosa. Z uwagi na budowę dozownika można go stosować wyłącznie w pozycji pionowej (rurka zasysająca lek jest zakończona przy dnie opakowania).Uruchom dozownik leku i podaj zaleconą przez lekarza liczbę dawek.
W trakcie podawania leku i bezpośrednio po podaniu wykonaj delikatny wdech. W przypadku podania 2 lub 4 dawek leku do jednego nozdrza należy po aplikacji leku delikatnie pociągnąć powietrze nosem, aby uniemożliwić wypłynięcie leku z jam nosa. Przez dłuższy czas po aplikacji unikaj oczyszczania nosa oraz ekspozycji na czynniki chemiczne i fizyczne (np. duża zmiana temperatury), wodnista wydzielina z nosa i odruch kichania mogą usunąć lek z jam nosa.MOM/118/10-2019 -
Jak długo należy prowadzić odczulanie?
W przypadku obserwowania dobrego efektu odczulania (immunoterapii swoistej) leczenie takie kontynuuje się przez min. 3 lata (optymalnie 4 – 5 lat).
-
Farbowałam włosy i najprawdopodobniej dostałam uczulenia na uszach, które spuchły i ropiały. W jaki sposób mogę sobie z nim poradzić?
Przyczyną powyższych dolegliwości może być alergia kontaktowa na składniki farb do włosów. Występuje ona u ok. 5% osób stosujących farby do włosów (częściej w przypadku stosowania barwników ciemnych). Zwykle zmiany skórne wyciszają się po ok. 10 dniach i mogą ustępować samoistnie. W przypadku jednak nasilonych zmian skórnych prawdopodobnie należy zastosować miejscowo preparaty o silnym działaniu przeciwzapalnym (zawierające kortykosteroidy). Optymalne leczenie zaleci dermatolog. W przypadku planowania dalszego stosowania farb do włosów przed kolejnym użyciem innego preparatu konieczne będzie wykonanie „testu na alergię” z użyciem niewielkiej ilości farby na powierzchni skóry 1 – 2 cm2 (np. za uchem) i odczekać ok. 48 – 72 godziny. Po wyleczeniu zmian warto przeprowadzić diagnostykę w celu zidentyfikowania drażniących substancji.
-
Jakie leki na alergię można stosować, karmiąc piersią?
Prace dotyczące bezpieczeństwa przyjmowania leków w czasie ciąży i karmienia piersią zostały opublikowane na podstawie ich przypadkowego spożycia w tym okresie. Większość leków stosowanych w leczeniu chorób alergicznych przez matkę jest bezpieczna dla dziecka (doustne leki przeciwhistaminowe, spreje donosowe, krople do oczu, leki podawane wziewnie w leczeniu astmy). Aby zmniejszyć ryzyko przenikania leku do mleka matki w przypadku leków przyjmowanych doustnie, można leki te przyjmować bezpośrednio po karmieniu dziecka i dodatkowo o takiej porze doby, kiedy przerwy w karmieniu są najdłuższe. W sytuacjach, kiedy przewidywane korzyści użycia leków przewyższają ryzyko działań niepożądanych u dziecka zwykle można stosować takie leki. Optymalne rozwiązanie zaleci lekarz alergolog.
-
Jak (oprócz testów) można sprawdzić, czy jest się alergikiem?
W diagnozowaniu chorób alergicznych, jak i w innych schorzeniach, posługujemy się wywiadem medycznym, badaniem chorego oraz badaniami dodatkowymi. W przypadku podejrzenia alergii wywiad medyczny z pacjentem lub rodzicami jest często bardzo pomocny w postawieniu właściwego rozpoznania. W badaniach dodatkowych poza testami skórnymi posługujemy się jeszcze innymi metodami: oznaczaniem stężenia we krwi tzw. przeciwciał alergenowo swoistych (można wykonać również komercyjnie bez skierowania od lekarza), badaniem wydzieliny z nosa, próbami prowokacyjnymi z podawaniem wybranych alergenów najczęściej dospojówkowo, donosowo lub do przewodu pokarmowego. Jednocześnie należy zaznaczyć, że u części społeczeństwa stwierdza się dodatni wynik testów skórnych, a osoby te nie prezentują objawów alergii.
-
W jaki sposób można uzyskać orzeczenie astmy dla dziecka. Czy trzeba w tym celu wybrać się do lekarza NFZ?
Informację o rozpoznaniu astmy u dziecka oraz o sposobie leczenia można otrzymać od lekarza alergologa lub pulmonologa (lekarza chorób płuc). Nie jest konieczna konsultacja w ramach umowy z NFZ.
-
Czy jeżeli jest podejrzenie u dziecka alergii na pyłki, to lepiej jest unikać ich całkowicie, czy też stopniowo je przyzwyczajać?
Unikanie narażenia na pyłki roślin praktycznie nie jest możliwe. Nie jest też możliwe przyzwyczajenie do kontaktu z alergenami pyłków. Największe stężenie pyłków w powietrzu notuje się w suche i wietrzne dni, szczególnie w godzinach południowych. Narażenie na pyłki można jedynie zmniejszyć poprzez odpowiednie postępowanie (właściwe planowanie zajęć w plenerze, podróżowanie samochodem z zamkniętymi oknami oraz suszenie ubrań w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz domu, zamykanie okien w mieszkaniu w godzinach najwyższego stężenia pyłków w powietrzu). Przy braku skuteczności takiego postępowania należy wdrożyć podawanie odpowiednich leków, a w niektórych przypadkach rozważyć włączenie odczulania czyli immunoterapii swoistej.
-
Co jest najlepsze na uczulenie słoneczne u dzieci?
Najbardziej skutecznym postępowaniem jest unikanie nadmiernego nasłonecznienia oraz stosowanie kremów z filtrem UV.
-
Po jakim czasie odczulanie zaczyna przynosić efekty?
Korzystny efekt odczulania może być obserwowany po różnym czasie. Odpowiedź na takie leczenie jest bardzo indywidualna. Zwykle pożądany efekt obserwuje się po ok. 12 miesiącach regularnego leczenia. Przed rozpoczęciem odczulania należy sporządzić listę wszystkich objawów, a w trakcie leczenia chorzy (lub rodzice) powinni zapisywać wszystkie dolegliwości w dzienniczku obserwacji. Takie postępowanie jest pomocne przy ocenie korzyści ze stosowania odczulania.
Odpowiedzi udzieliła dr Beata Mamełka - alergolog, pulmonolog, internista