OdetchnijSpokojnie.pl

Rodzaje reakcji alergicznych

Alergiczny nieżyt nosa

W okresie wiosennym najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są pyłki brzozy. Należy też pamiętać, że pyłki brzozy powodują reakcję krzyżową z takimi owocami jak: jabłka, gruszki, wiśnie i czereśnie. Z tego powodu osoby uczulone powinny unikać spożywania tych produktów zwłaszcza w okresie pylenia. Objawami nieżytu nosa są: częste kichanie, blokada nosa, zbieranie się gęstego śluzu spływającego po tylnej ścianie gardła, swędzenie nosa.

Zapalenie spojówek

Jest to jeden z pierwszych symptomów pojawiającego się w powietrzu zwiększonego stężenia pyłków. Początkowymi objawami są zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie. Przy ostrej reakcji może pojawić się światłowstręt, zaburzenia widzenia, uporczywy ból głowy.

Wyróżniamy:

  • ostre zapalenie spojówek – bardzo powszechne u dzieci, najczęściej jako reakcja na kontakt z pyłkami, ale również takimi alergenami jak sierść psa, kota itd.;
  • atopowe zapalenie spojówek – towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry (AZS); objawia się światowstrętem, obrzękiem powiek, silnym łzawieniem, swędzeniem, pieczeniem, zaburzeniami widzenia;
  • wiosenne zapalenie spojówek – reakcja spowodowana przez pyłki, o charakterze nieżytowym; decydowanie częściej występuje u chłopców.

Zespół OAZ, czyli miejscowa anafilaksja

Jest to tak naprawdę najpoważniejszy stan u alergika, mogący być nawet zagrożeniem życia. Oprócz podstawowych objawów charakterystycznych dla dwóch poprzednich jednostek mogą występować pokrzywki, nudności, wymioty, biegunka, chrypka, obrzęk krtani, skurcz oskrzeli, duszność, a jako stan zagrożenia życia może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny. Objawy uczuleniowe mogą wystąpić nawet do 2 godzin po ekspozycji na czynnik uczulający.

Jak się przygotować?

Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie się do nadchodzącego okresu pyleń przed pierwszymi dnami jego trwania. Jeżeli rok wcześniej w sezonie wiosennym doświadczyliśmy objawów alergii, to przed nadejściem kolejnego należałoby udać się do lekarza alergologa. Po przeprowadzeniu testów i przebadaniu pacjenta może on zalecić immunoterapię, co pomoże złagodzić skutki wiosennego uczulenia. Optymalnym terminem konsultacji z lekarzem jest najpóźniej 4.-5. miesiąc poprzedzający okres pylenia. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków i zaopatrzenie się w nie w ilości zapewniającej ciągłość przyjmowania poszczególnych dawek.

lek. med. P. Skubel