Czy kwiaty mogą uczulać?

Alergia na kwiaty jest złożonym zagadnieniem. Kwiaty nie są bowiem roślinami wiatropylnymi, więc sam pyłek kwiatowy nie stanowi dużego zagrożenia (ciężki, duża średnica ziarna). Najczęściej nie jest to reakcja alergen – przeciwciało, lecz reakcja nadwrażliwości, bardzo częsta u osób z chorobą alergiczną. Dlatego też nie są wykonywane testy na poszczególne gatunki kwiatów.

Objawy przy kontakcie z kwiatami mogą być różne: od łagodnych (kichanie), po silne reakcje spastyczne i obrzękowe do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. Osoby z chorobą alergiczną powinny unikać kwiatów o silnym zapachu, np. lilie, pelargonie, tych o drażniących, „włochatych” łodygach i liściach (ze względu na reakcje skórne) oraz zawierających drażniące substancje w soku z łodygi lub cebulce kwiatu.

Kluczowe będzie unikanie dużej ilości wilgotnej ziemi w doniczkach ze względu na rozwój grzybów pleśniowych, które są jednym z częstszych alergenów mogących wywoływać reakcje zarówno z górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Bezpiecznymi dla alergików roślinami są iglaki z wyłączeniem cyprysów.

Czytaj więcej