Ambrozja jest chwastem pochodzącym z Ameryki Północnej. W Polsce lokalnie występują trzy gatunki ambrozji:
– ambrozja bylicolistna,
– ambrozja zachodnia,
– ambrozja trójdzielna.
Największe zagrożenie alergenami pyłku ambrozji poza Stanami Zjednoczonymi występuje na Węgrzech (alergeny pyłku ambrozji są tam najczęstszą przyczyną pyłkowicy), w Austrii, w północnych Włoszech, w niektórych regionach Francji oraz na Ukrainie.
Pyłek ambrozji obserwowany jest również w Polsce, m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Opolu, Sosnowcu, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, ale również w Warszawie, Bydgoszczy czy Piotrkowie Trybunalskim. O ile na terenie Polski stężenie pyłku ambrozji rzadko przekracza 20-30 ziaren w 1 m3 powietrza, to np. w Doniecku (Ukraina) często dochodzi do 2000, a nawet 5000 z/1 m3. Zdaniem części specjalistów wraz ze zmianami klimatycznymi oraz zwiększeniem terenów dogodnych dla rozwoju ambrozji możliwe jest osiedlanie się ambrozji na nowych terenach, również w Polsce.
Kwitnienie ambrozji w Polsce przypada na drugą połowę sierpnia, wrzesień i pierwszą dekadę października.
Pomiędzy alergenami roślin z rodziny astrowatych, do których należy ambrozja oraz wiele innych chwastów, mogą występować reakcje krzyżowe. U osób uczulonych na alergeny pyłku ambrozji wystąpić mogą reakcje alergiczne po kontakcie z alergenami pyłku bylicy i ekstraktu z koszyczków rumianku (np. w kosmetykach i herbacie).
Tekst i fotografie: dr n. med. Piotr Rapiejko – Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych