Pyłek babki

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) – kwiat

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) – kwiat

Babka (Plantago) to powszechnie występujący na wszystkich kontynentach rodzaj roślin z rodziny babkowatych, liczący około 250 gatunków. Nazwa rodzaju Plantago pochodzi od łacińskiego planta (podeszwa) i ma związek ze skórzastymi liśćmi babek.

W Polsce rośnie dziko m.in.: babka lancetowata, babka średnia, babka zwyczajna. Babka zwyczajna ma liczne nazwy zwyczajowe: babka szerokolistna, babka pospolita, babka wielka, babka szeroka. Liście tego gatunku są większe (i szersze) od liści pozostałych gatunków babek.

Kwiaty babki lancetowatej mają do 3 cm długości, a kwiaty babki zwyczajnej nawet do 15 cm długości. Babka jest zarówno owadopylna, jak wiatropylna. Babka lancetowata i babka średnia kwitną na przeważającym obszarze Polski przede wszystkim w maju i czerwcu, a babka zwyczajna (szerokolistna) kwitnie w lipcu i sierpniu.

Zwykle uczulenie na pyłek babki towarzyszy nadwrażliwości na pyłek innych gatunków roślin. W ostatnich 30 latach w Polsce obserwujemy stały spadek stężenia pyłku babki. W Europie południowej stężenia pyłku babki są znacznie wyższe niż w Polsce, co może prowadzić do wystąpienia objawów alergicznych w czasie podróży zagranicznych. W Polsce stężenia pyłku babki nie osiągają bardzo wysokich wartości, a ekspozycja na alergeny pyłku babki jest uzależniona od lokalnie występujących roślin (należy zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie).

Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Babka średnia (Plantago media)

Babka średnia (Plantago media)

Babka zwyczajna „szerokolistna” (Plantago major)

Babka zwyczajna „szerokolistna” (Plantago major)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej