Pyłek sosny

Sosna Czarna - kwiat

Sosna Czarna – kwiat

Sosna należy do rodziny sosnowatych. Sosnowate wstępują powszechnie w całej Europie, a szczególnie liczne są na północy i w centrum kontynentu, tworząc duże lasy. Na północy Europy szczególnie liczne są: sosna pospolita, sosna czarna, świerk pospolity i modrzew europejski. W Polsce w stanie dzikim spotykamy cztery gatunki sosny: sosnę pospolitą, sosnę czarną, limbę oraz sosnę górską zwaną kosodrzewiną.
Kwiaty męskie sosny mają postać krótkich kotek i przypominają kształtem małe żółtawe szyszeczki.

Pyłek sosny nie powoduje zwykle uczuleń. Dyskutowana jest natomiast rola pyłku drzew iglastych w procesie uszkadzania mechanicznego błony śluzowej dróg oddechowych, co z uwagi na wyjątkowo wysokie stężenia pyłku sosny wydaje się mieć znaczenie dla późniejszych objawów wywołanych alergenami pyłku traw. Ziarno pyłku roślin z rodziny sosnowatych pokryte jest płaszczem woskowym utrudniającym wydostawanie się alergenu na zewnątrz ziarna. Pyłek tej rodziny opatrzony jest workami powietrznymi ułatwiającymi dłuższe unoszenie się w powietrzu. Pyłek sosny produkowany jest w olbrzymiej ilości, osiąga bardzo wysokie stężenia w atmosferze, wielokrotnie przekraczające stężenia pyłku drzew liściastych. Po krótkotrwałych opadach deszczu w okresie pylenia sosny (maj, początek czerwca) na brzegach kałuż widoczny jest żółty osad będący głownie pyłkiem sosny. Ten naturalny osad bywał nazywany „siarczystymi deszczami”.

Ciekawostka:
Jak podaje Maria Ziółkowska w we wspaniałej książce pt: „Gawędy o drzewach” (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1983), największe szyszki na świecie wytwarza rosnąca w Kalifornii Pinus coulteri. Osiągają pół metra długości i do 40 cm szerokości. Drwale nazywają szyszki tej sosny „widow makers” z uwagi na przypadki śmierci drwali, na których spadła z dużej wysokości duża i ciężka szyszka.

Świerk

Przez rdzennych mieszkańców gór nazywany jest smrekiem. Najczęściej spotykanym w Polsce i Europie gatunkiem jest świerk pospolity. Świerk jest jednym z najwyższych rosnących w Polsce drzew. Dorasta do 50 metrów wysokości i do 6 metrów w obwodzie. Igły świerku są krótkie – do 2 cm, połyskliwe i kłujące, a szyszki bardzo długie – do 15 cm.

Modrzew

W Polsce dziko rosną dwa gatunki modrzewia: modrzew europejski oraz modrzew polski. Igły modrzewia opadają na zimę. Modrzew kwitnie w kwietniu. Kwiaty męskie to różowo-żółte, jajowate kotki skierowane do dołu, a kwiaty żeńskie to czerwonawe szyszeczki skierowane do góry.

Jeden z gatunków rodziny sosnowatych wykazuje bardzo silne właściwości uczulające. Jest nim cedr japoński. Odpowiedzialny jest on za większość przypadków okresowego alergicznego nieżytu nosa w Japonii. Inne gatunki cedru to: cedr himalajski – rośnie w Himalajach, od Afganistanu aż po Nepal, cedr libański. Cedr libański to najbardziej znany z cedrów, występuje w górach Libanu, zachodniej Syrii i w południowo-centralnej Turcji. Uważany jest za narodowe drzewo Libanu.

Modrzew

Modrzew

Sosna

Sosna

Sosna Kosodrzewina kwiat

Sosna Kosodrzewina kwiat

Sosna

Sosna

Świerk Pospolity kwiaty

Świerk Pospolity kwiaty

Sosna Pospolita ziarno

Sosna Pospolita ziarno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Srodowiskowych

Czytaj więcej