Porady eksperta

A rodzaj kataru na to wskazuje i co najlepiej stosować?
Dla alergicznego nieżytu nosa charakterystyczna jest blokada nosa, czyli utrudnienie oddychania przez nos i wydzielina najczęściej wodnisto-śluzowa lub wodnista. Prawie zawsze towarzyszy temu swędzenie nosa-czyli dziecko pociera nos lub kicha seriami. Stosuje się leki objawowe zgodnie z rejestracją dla wieku, np. leki przeciwhistaminowe drugiej generacji.
Witam serdecznie czy możliwa jest alergia u 17 mieś. dziecka i czy katar jest jego objawem
Anna - jest to możliwe. Alergia jest możliwa jest w każdym wieku, również u dziecka 17-miesięcznego. Katar jak najbardziej może być jednym z objawów lub jedynym objawem alergii.
Po czym poznać, że katar to objaw alergii a nie przeziębienia?
Katar alergiczny najczęściej jest związany z obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok, co oznacza utrudnienie oddychania przez nos (blokadę nosa) i zwykle towarzyszy mu swędzenie nosa.
Czy w alergii stosuje się homeopatię?
Homeopatia nie jest metodą godną polecenia - nie ma naukowych dowodów na skuteczność takiej metody postępowania. Stosowanie jej opóźnia wdrożenie prawidłowego leczenia.
Syn lat 5 alergia na leszczynę olchę klasa 3, brzoza klasa 5! masakra w tym roku, trawy klasa 3 do tego babka lancetowata… do tego zwierzaki….alergia na pokarmy, dalej krzyżowa…. AZS, astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa…. kiedy możliwe jest odczulanie u takiego malucha, który właściwie od samego urodzenia ma takie problemy…. w tym roku wiosna nie sprzyja… pozdrawiamy
Skuteczne odczulanie zwykle proponuje się od 7 roku życia. W wybranych przypadkach można stosować odczulanie nieco wcześniej, jeśli jest to uzasadnione nasilaniem się objawów alergicznych.
Dziś usłyszałam od lekarza, że lepiej jest stosować sterydy na skórę 8 miesięcznego niemowlaka niż pozwolić na to by dziecko miało na twarzy niezbyt nasilone zmiany alergiczne. Czy to prawda czy jednak sterydy są większym złem?
Wszystko zależy od choroby skóry i ewentualnego zagrożenia związanego z samą chorobą. Miejscowo stosowane leki zawierające gikokortykosterydy niekiedy stosuje się w nasilonych stanach zapalnych na podłożu np. alergicznym. Jednak stosowanie tych leków niesie ze sobą ryzyko dużych objawów niepożądanych. Leczenie nie może być gorsze od choroby. Proponuję konsultację dziecka u dermatologa dziecięcego.
Po jakim czasie odczulanie zaczyna przynosić efekty?
Nie ma takiego standardu - jest to dość indywidualne, czyli efekty leczenia odczulającego zależą zarówno od samego pacjenta, czyli stopnia nasilenia alergii, ale również zależą od rodzaju alergenów, na które jest odczulany. Zależą również od doboru szczepionki i tolerancji szczepionki.
Co jest najlepsze na uczulenie słoneczne u dzieci?
Najlepszym wyjściem jest unikanie nadmiernego nasłonecznienie, stosowanie realnie działających kremów z filtrem UV. Niekiedy trzeba stosować doustnie leki przeciwhistaminowe drugiej generacji.
Odpowiedzi udzieliła dr Beata Mamełka - alergolog, pulmonolog, internista