Topola

Kwiaty (bazie) Topoli

Kwiaty (bazie) Topoli

Topola (łac. Populus) jest w naszym klimacie najszybciej rosnącym drzewem. Jest przez to pospolita na terenie całego kraju, choć w warunkach naturalnych występuje głównie na terenach nadrzecznych i stanowi element lasów łęgowych. Była bardzo często sadzona w parkach i alejach (przede wszystkim bardzo okazała topola biała).

Kwiaty topoli rozwijają się wczesną wiosną; zwykle w marcu i kwietniu, na krótko przed rozwinięciem się liści. Mają kształt zwisających kotek.

„Panie na prawo, panowie na lewo”

Topola jest drzewem dwupiennym. Oznacza to, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych okazach, na osobnych drzewach. Okazy męskie produkują pyłek – niewidzialny nieuzbrojonym w mikroskop okiem, a okazy żeńskie produkują nasiona. Nasiona, aby były łatwiej rozprzestrzeniane przez wiatr, wyposażone są w puch kielichowy (wyglądem przypomina białą watę). Dlatego okazy żeńskie topoli są niezbyt mile widziane przez dozorców, którzy muszą uprzątać biały puch gromadzący się na trawnikach i chodnikach w pobliżu żeńskich okazów topoli. Nasiona topoli nie mają właściwości uczulających, jednak puch kielichowy może działać mechanicznie drażniąco na błonę śluzową nosa i spojówki.

W Polsce najczęściej spotkać możemy topolę białą, topolę osikę, topolę czarną oraz topolę szarą.

Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych

 

Drzewo Topoli

Drzewo Topoli

Kwiaty Topoli

Kwiaty Topoli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej